Alergie u lidí
Alergie na kočky (sphynx)
Chci kočičku, ale mám alergii. Z tohoto důvodu si chci pořídit tuto rasu - ,,SPHYNX". Omyl spousty lidí - neznamená to, že když je plemeno Sphynx bezsrsté, že se u vás nemůže projevit alergická reakce. Může a zkusíme si to vysvětlit.
Co je vůbec zač ta alergie na kočičky? Alergie na kočičky jsou zapříčiněny kočičím proteinem. Zásadní a klíčovou bílkovinou zodpovědnou za alergické reakce je Fel d 1 (proteinový komplex sekretoglobinu, který je u kočiček vázán geny), která se nachází především v kočičích slinách, v moči a v mazových žlázách umístěnými v jejich kůži. Jakmile se tyto částice dostanou do nosu, očí nebo do plic alergiků, imunitní systém začne reagovat a aktivuje bílé krvinky. Ty poté uvolňují histamin, který způsobuje zánět a alergické příznaky.
Možné příznaky alergie např.: - rýma - kašel - kýchání - dušnost - kožní vyrážka na kůži - svědění v očích, nose či krku
V některých situacích, může být alergie na kočičky spojena s astmatem, což může způsobit závažnější dýchací problémy. Kočičky jsou často přenašeči i dalších alergenů, jako je pyl nebo prachoví roztoči, kteří se usazují v srsti. Proto ne vždy musíte mít alergii na kočičky, když je mazlíte nebo hladíte.
Fel d 1 Prokázáno např. je, že jednotlivé kočičky z přirozeně se vyskytujícího sibiřského plemene (původem ze sibiřské oblasti), mají genetické varianty, které vedou k nižší produkci Fel d 1. Dalšími plemeneny, o kterých se předpokládá, že mají možnou genetickou dispozici tento alergen produkovat méně, je např. Balijec, Sphynx, Cornish Rex, Devon Rex a Ruská modrá. Uvádí se, že způsobují sníženou imunitní reakci.
Diagnostika alergie: Alergie na kočičky může být diagnostikována skrze kožní nebo krevní testy. Dané testy vám pomůžou zjistit, jestli máte alergickou reakci na kočičky.
Dá se žít s kočičkou, když mám alergii? ANO – v dnešní době je již několik způsobů, jak zmírnit riziko alergické reakce např.: - pravidelná hygiena (koupání) kočičky - robotický vysavač, který zvládne uklízet i pod nábytkem - méně koberců a čalouněných věcích, ve kterých se drží kočičí alergeny - imunoterapie či pravidelné užívání léků (antihistaminika), které vám doporučí váš alergolog - čističky vzduchu pro alergiky (umístěny by měly být ve všech místnostech)
Existují kočičky, na které není alergie? Ne - všechny kočičky produkují alergeny - studie prozatím neprokázaly, že by kočičky mohly být hypoalergenní.