Aujeszkyho choroba
Aujeszkyho choroba
Aujeszkyho choroba je nazvaná podle maďarského veterináře Aladára Aujeszkyho, který původce nemoci poprvé izoloval. Někde se kvůli podobnosti příznaků označuje také jako pseudovzteklina. Jedná se o celosvětově rozšířené virové onemocnění prasat, ale i dalších zvířat, kam tudíž spadají i kočičky. Člověk se Aujeszkyho chorobou nenakazí. Jedinými přenašeči jsou v podstatě zmíněná prasata, ostatní zvířata nemoci narozdíl od nich velmi rychle bohužel podlehnou.
Původcem onemocnění je herpesvirus, který postihuje zejména nervovou soustavu. Virus je poměrně odolný - uvádí se, že při teplotě 25°C zůstává infekční až 40 dní, v chlazeném nebo mraženém mase (-20°C až +4°C) může vydržet až 5-7 měsíců. Ničí ho ale vysoké teploty (tedy pokud maso uvaříte).
Možné příznaky: U kočiček se onemocnění projeví asi do 3 až 6 dní od nákazy. Změní se chování kočičky, charakteristické je dráždivé svědění, ovšem neobjevuje se ve všech případech. Pokud se objeví, tak většinou na hlavě nebo krku. Postižené místo jsou kočičky schopny si rozškrábat až do krve. Může se objevit i zvracení a průjem. Nemoc postupně kočičku paralyzuje a to, i díky vyčerpání, umírá během 1 až 2 dní.
Léčba: Okamžitě vyhledat veterináře !!! Dosud neexistuje úspěšná léčba a nemoc vždy končí smrtí kočičky.
Prevence: Riziku nákazy lze předejít absolutním vyloučením syrového nebo polovařeného vepřového masa. V Česku není dnes registrována žádná očkovací látka pro jiná zvířata, než jsou prasata - ta se ale očkovat nesmí: "Od ukončení ozdravovacího programu od Aujeszkyho choroby v roce 1987 se v naší republice v chovech domácích prasat tato nákaza nevyskytuje a proto je vakcinace zakázána," uvádí Státní veterinární správa. Maso prasat z českých chovů by tedy mělo být v pořádku. V rámci kontroly se na jatkách provádí vyšetření poražených prasnic a plemenných kanců, zároveň jsou stanovena pravidla pro kontroly plemenných kanců a prasnic, které potratily nebo porodily málo životaschopná selata. Pro kočičky u nás se riziko nákazy jeví ještě nižší než pro psy. Pokud víte, odkud vepřové maso pochází, tedy např. z českých chovů, neměl by být z pohledu Aujeszkyho choroby nejmenší problém. Pokud byste si při krmení nebyli přesto někdy jisti (zejména původem masa nebo vnitřností), přemražení není v tomto případě dostatečné opatření. Vždy ale stačí vepřové jednoduše uvařit.