Dědičné vady
Dědičné vady
Stejně tak jako u lidí hraje velkou roli dědičnost / genetika, tak stejné je to i u kočiček, u kterých se můžeme setkat s celou řadou podmíněných vad či poruch zdraví.
Vznik dědičné vady: - vznikají na základě mutace genu a přenáší se z generace na generaci. Některé vady jsou pouze estetické, jiné můžou značně ovlivnit život kočičky.
Moderní genetické testy jsou však schopny odhalit, jaký je stav kočičky a zda li se jedná o přenašeče či nemocného.
Druhy různých dědičných vad např.: - slepota - hluchota - anomálie čelisti – předkus - pahýlovitý nebo chybějící ocásek - amyloidoza - porucha metabolizmu - hemofilie - porucha srážlivosti krve - ataxie - porucha koordinace pohybů - deformace ocásku (zálomek, zahnutí) - polydaktylie – výskyt nadpočetných prstů. Vada se z větší části vyskytuje na předních pacinkách, kde se nachází 6 - 7prstů. - oligodaktýlie (rozštěp nohy) – výskyt nižšího počtu prstů - polycystická choroba ledvin (PKD) – jedná se o nevyléčitelné chronické onemocnění / selhání ledvin - hypertrofická kardiomyopatie (HCM) - nemoc srdce, respektive zesílené stěny levé komory a mezikomorové přepážky.
HCM se ještě rozděluje na: a) primární (genetika) b) sekundární (způsobena např. hormonální poruchou / nadprodukce štítné žlázy…)
Genetické nebo dědičné vady nejsou stejné jako vrozené vady. Dědičné vady předávají rodiče potomkům. Vrozené vady mohou být genetické, ale mohou být také způsobeny vnějšími vlivy (např. když maminka koťátek v těhotenství onemocní, může to mít vliv na růst a vývoj embrya).