Drápky
DRÁPKY Mezi povinnost, která by se neměla u domácích kočiček zanedbávat, je péče o drápky. Kočka má pět prstů na předních packách a čtyři na zadních - každý prst je vybaven drápkem. Pravidelné brousení drápků o škrabadlo, patří ke kočičím přirozeným vlastnostem. Pomáhá jim udržet drápky ostré a připravené k lovu. Venkovní kočičky si drápky sami zbrousí přirozeně např. lezením nebo šplháním po stromech či při jiných venkovních činnostech. Těmto kočičkám není třeba drápky ani zastříhávat, protože jim slouží především k lovu potravy nebo k sebeobraně. S domácími mazlíčky je to trochu jinak - oni dlouhé drápky nepotřebují. Často dokonce překážejí a způsobí, že se kočka omylem někde zahákne. To je nebezpečné, protože kočka se snaží dostat z potíží trhnutím tlapky a drápek se může dokonce ulomit, což je pro kočku velmi nepříjemné a bolestivé.
Jak stříhat drápky: a) vezměte kočičku jemně za tlapku a do druhé ruky si připravte nůžky b) mírným tlakem vytlačte drápek z polštářku tak, abyste jej pořádně viděli c) zkracujte jen poslední část drápku. Nestříhejte moc hluboko. Nachází se zde nehtové lůžko (červený proužek uvnitř drápku). Střihnutí do lůžka bude pro kočičku bolestivé a začne jí téct krev. d) na kočičku vždy příjemně mluvte, hlaďte ji a chvalte e) pokud už to není kočičce příjemné a škube sebou, klidně si dávejte mezi jednotlivými tlapkami pauzu. Je to lepší pro Vás i pro kočičku. Mohlo by se totiž stát, že v té rychlosti a chaosu střihnete špatně a kočičce ublížíte.
- někdy je vhodné, aby drápky stříhala jiná osoba, která si kočičku položí na klín a druhá osoba zase jemně přitlačí polštářky k sobě, čímž drápek prodlouží a odštípne jeho ostrou špičku - kočičce můžete zkusit ostříhat drápky, když je ospalá nebo má tulivou náladu, leží Vám na klíně či vedle vás na sedačce. Při hlazení mají kočičky tendenci relaxovat. - pokud si ani tak netroufnete na zastřihování drápků, tak na veterině Vám rádi pomůžou
Kočičí drápky se stříhají speciálními kleštičkami, které jsou sehnatelné ve zverimexech nebo v potřebách pro domácí mazlíčky. Pokud se péče o drápky zanedbá, může se vyskytnout nepříjemné bakteriální či případně plísňové onemocnění. To poznáte díky začervenání nebo případně díky mokvání. Mezi symptomy nemocí patří i otok nebo svědění. V takovém případě už drápky nestříhejte, jelikož by se nic nenapravilo. V takové chvíli je třeba navštívit zkušeného veterináře.
U nás se stříháním drápků začínáme již ve 14dnech koťátek, aby si navykla a do budoucna to již brala jako samozřejmost. Nebála se a nebyla zbytečně vystresovaná.