Jazyk
JAZYK
Většina z nás se již setkala s olíznutím či olizováním od kočičky. Jejich jazyk je drsný, a tak trochu škrábe. Co to způsobuje?
Povrch jazyka je tvořen spoustou drobných háčků směřující dozadu (kapilární papily). Pevné jsou díky tomu, že obsahují kreatin a průměrná délka je cca 2mm. Nachází se hlavně uprostřed jazyka. Tyto háčky pomáhají kočičce nejen s hygienou (rozčesávání zacuchaných chlupů, masírování těla, ale i k dalším úkonům. Využití jazyka: - důkladné pokousání potravy - odstranění nečistot, špíny a parazitů ze srsti - pomáhá při pití - háčky zvětšují povrch jazyka, tudíž na něm kočička může zachytit více vody. Kočičky vymršťují jazykem kapalinu přední stranou rovnou do tlamičky. - termoregulace kočičího těla (v horkých dnech si kočičky aktivně olizují srst, špičku nosu, tudíž se odpařují sliny a kočička si tím snižuje tělesnou teplotu).
Barva jazyku nám může napomoci - indikátor zdraví např.: - černá barva - nedostatek vitamínů v potravě - šedá / sv.hnědá - problémy s dýchacím systémem - bílá barva - nesprávné fungování trávicího traktu - žlutý plak - většinou označuje onemocnění ledvin nebo jater - bledá barva - onemocnění srdce a cév, vředy nebo jiné útvary (kočičku vzít ihned k veterináři)
Chuť na jazyku, neboli chuťové pohárky. Kočičí jazyk má cca 5krát méně chuťových pohárků než psi a až 20krát méně než lidé. Chuťové buňky se nachází na některých papilech a jsou soustředěny hlavně na zadní straně a bocích jazyka. Většina kočiček je schopna rozpoznat čtyři druhy chutí: - slanou - kyselou - hořkou - sladkou Poslední chuť (sladkou) některé kočičky vůbec nepoznají, i přesto že ji jako koťátka přijímala v mateřském mléce (laktóza - chutná sladce).
Proč kočičky vyplazují jazyk? Může to např. být : 1). Struktura a vrozená vada a) mentální retardace b) přední předkus nebo zadní předkus c) stavba lebky - extrémní zkrácení tlamy - jejich jazyk se nevejde do ústní dutiny.
2). Zdravotní problémy a) nemoc - např. zubní problémy, kardiovaskulární selhání, vzteklina ... b) otrava - vyplazený jazyk je někdy i důsledkem otravy, ať už jídlem či toxickými látkami c) zvracení - kočička může vyplazovat jazyk, když se chystá zvracet. d) poranění mozku - v důsledku silného úderu hlavy Každý z těchto možných uvedených příčin, mají samozřejmě i jiné doprovodné příznaky. Více informací lze vždy probrat s veterinářem.
3). Emoce a) - stres b) - relax c) - nervozita d) - roztržitost
4). Jiné a) - léky, anestezie b) - fyzická únava c) - upoutání pozornosti d) - příliš vysoká teplota
Kočička vyplazuje jazyk z mnoha důvodů. Důležité je, jakým způsobem jazyk vyplazuje a všímat si i okolních doprovodních jevů (zvuky, pohyb, nálada kočičky).