Kočičí předení
Kočičí předení
(vrnění)
Každý z nás měl či má možnost se zaposlouchat do kočičí uklidňující melodie nazývané předení / vrnění. Předení kočiček je zdaleka víc než jen pouhý způsob, který vyjadřuje spokojenost a pohodlí, ale má i několik jiných funkcí a účelů.
Předení: - samo o sobě je předení stále tajemnou záhadou. V minulosti se mělo za to, že zvuk je krev proudící velkými krevními cévami. Existovaly též teorie, že kočičky mají jedinečný orgán, který vytváří zvuk předení. Bohužel, tyto ani jiné další teorie bylo těžké prokázat nebo vyvrátit. - Vědci si stále nejsou úplně jisti, jak to ty kočičky přesně dělají. Ví se ale, že předení začíná v mozku, kde signál aktivuje svaly v hrtanu. Stahy hrtanových a bráničních svalů mají frekvenci 25 až 150 Hz, což je stejná hodnota jako tlukot lidského srdce.
Důvody vrnění např.: 1). Léčba – určité výzkumy naznačují, že předení pomáhá kočičkám k rychlejšímu uzdravení. Nízká frekvence předení způsobuje sérii souvisejících vibrací v jejich těle, které mohou hojit kosti a rány, budovat svaly a opravovat šlachy, ulehčovat dýchání či snížit bolest a otoky. 2). Uspávání - některé studie se domnívají, že se kočičky vlastním předením ukolébávají ke spánku. 3). Uklidnění - předení slouží i k uklidnění, když je kočička např. ve stresu, vyděšená či vylekaná. Sama sebe předením právě uklidňuje. 4). Komunikace - předení je jedním z komunikačních způsobů, který kočičky používají s námi dvojnožci nebo jinými kočičkami. Předou, aby vyjádřily svou přítomnost, přátelství nebo potřebu péče. Pro kočičky je přirozené příst i během porodu. Koťátka, jak už víte, se rodí slepá a hluchá – vibrace jim pomáhají komunikovat mezi sebou, dávají najevo své mamince, že jsou v pořádku a předením podporují i tvorbu matčina mléka. 5). Spokojenost - kočička přede, když je spokojená, klidná a cítí se v bezpečí. Přede např. při mazlení, hlazení, když vám spinká na klíně či když jí připravujete konzervičku apod.
Předení a dvounožci: Kočičí vrnění zmírňuje stres, protože uvolňuje hormon štěstí, který zlepšuje náladu. Podle odborníků na bioenergetiku dokáže kočička snadno vycítit, jakým zdravotním neduhem člověk trpí, a poté se jej snaží vstřebat. Přítomnost kočiček dokáže skvěle zlepšit lidskou psychiku i znatelně prodloužit život. Více studií také prokázalo, že lidé sdílející domácnost s kočičkou mají menší riziko výskytu infarktů.
Zajímavost: I ostatní kočkovité šelmy vrní (např. rys, puma nebo gepard), akorát s tím rozdílem, že vrní jen při výdechu. Jediné kočičky umí vrnět jak při nádechu, tak i při výdechu.