Kočky lovci much
Kočky lovci much
Každý z nás už se setkal se situací, kdy váš miláček lovil či sežral mouchu a je jedno, jestli je to kočička, která běhá venku či domácí miláček. Lovec se v nich nezapře a lhát si nebudeme, pohybující se moucha, je prostě neskonalý zážitek - taková úžasná pohyblivá hračka :o))
Při lovu mouchy může dojít i k úrazu např.: - kočička je lovením mouchy tak fascinovaná, že když moucha vyletí oknem ven, nemusí si to kočička uvědomit a poběží za ní. Hrozí vypadnutí z okna. - shození různých věcí např. váza, sklenice. Možnost rozříznutí pacinek o střepy. - roztrhané záclony, závěsy, potahy aj. Drápek může zůstat zachycený a může o něj přijít či si ho poškodit.
Moucha – přenašečka nemocí? Odpověď na tuto otázku je sporná. Neexistují žádné vědecké studie, které by prokázaly přímou souvislost s onemocněním koček přenesených napřímo snědeným hmyzem, ale když si uvědomíme, čím vším se taková moucha živí? Nejedná se jen o samá lahodná a vytříbená jídla, kde se moucha zastaví, ale i smetiště, hnijící potraviny, výkaly, mršiny apod. To už tak krásně nezní, viďte…. Mouchy se tudíž také stávají možnými přenašeči salmonely, listerie, giardie, aj.… Kočička se může nakazit i tehdy, pokud je např. zraněná a moucha jí naklade vajíčka do infikované rány (infekce kůže, červivost). Nemocné a oslabené kočičky jsou vystaveny samozřejmě největšímu riziku.
Jak se zbavit či minimalizovat výskyt much v domácnosti např.: - lapače hmyzu - sítě do oken a dveří - plácačka na mouchy - udržování v čistotě místa pro krmení - kočičí výkaly ze záchodu co nejrychleji uklízet - potraviny skladovat uložené v zavíracích boxech, nenechávat je volně položené
Zajímavost: Moucha i masařka jsou schopny přenést až 600 druhů bakterii. Bakterie nosí jak na končetinách, tak na křídlech. V podstatě platí, že kam moucha dosedne či po čem kráčí, tam přenese některé z bakterií, z nichž velké množství je spojeno s infekcemi.
Tak že my své miláčky budeme i nadále držet raději dál od much i jiného hmyzu :o))