Komunikace                                                mezi                              člověkem a kočkou

                                         Komunikace kočiček


Né každý z nás dokáže komunikovat a tím pádem i porozumět svému miláčkovi, což bývá postupem času velmi únavný. Nejen člověk, ale i kočičky mají svůj bezpočet emocí, díky kterým spolu můžete svůj vztah mezi sebou zlepšit. Kočičky s námi mluví skrze své tělo (ocas, uši, oči, vousky i postoj těla) - ze všech těchto uvedených možností, lze vyčíst, jak se Váš miláček cítí, co prožívá.

Spokojená (uvolněná) kočička                                                                                                                                                          - kočička v každé pozici vypadá uvolněně. Když stojí, její ocásek je v klidu nebo vzpřímený s lehce zatočenou špičkou. Ouška v každé pozici (vsedě, vleže) jsou vzpřímená a otočená směrem vpřed. Očička mrkají pomalu nebo můžou být lehounce přimhouřená. V ležící poloze, kdy je kočička v klidu - se může začít protahovat a odkrýt své bříško.

Vystrašená kočička                                                                                                                                                                            - je kočička, která se bojí. Vystrašená kočička se může např. nehybně krčit a vydávat syčivý / vrčivý zvuk.            Další možnost je, že zaujme ostražitý postoj (někdy to může vypadat,  že se snaží, udělat se větší - naježená srst a nakrčený hřbet). Ocásek buď může mít schovaný pod tělem nebo naopak s ním bude mrskat. Ouška jsou stažená směrem dozadu, přitisknutá k hlavičce (stahují je, aby si je ochránili v případě útoku), ale mírně natočená - tím dává najevo, že si věří a je připravená se bránit.

Nervózní kočička                                                                                                                                          - jedná se např. o kočičku, kterou něco trápí a může mít tendenci se schovávat. Jiná kočička může být skrčená s napjatými svaly. Ouška se můžou pohybovat či být sklopená do stran, hlavička je nízko a přikrčená k tělu. Oči otevřené s rozšířenými zorničkami.

Rozzuřená kočička                                                                                                                                      - pokud je kočička rozzuřená, je nejlepší se k ní nepřibližovat, dokud se neuklidní. Nesnažte se ji utěšit ani provokovat. Rozzuřená kočka Vás může poškrábat či pokousat, i když je Vaše. Nezáleží na tom, co ji rozzuřilo, kdybyste se k ní začali přibližovat, mohla by to brát jako útok !!! Kočička stojí ve ztuhlé poloze a opětovně se snaží vypadat větší ( přední packy jsou rovné, vyklenutý hřbet, zježená srst). Oči jsou široké - nemrkající, ale zorničky mohou být zúžené.      V očích má soustředěný výraz. Ouška jsou stažená dozadu a přitisknuta k hlavičce. Celé chování kočičky může doprovázet prskání, vrčení nebo syčení.                                                          Agrese kočiček není téměř nikdy bezdůvodná. Nesčetněkrát za ní stojí hlavně strach, špatné chování lidí, nevhodné prostředí, ve kterém kočičky žijí nebo i bolest.