Průjem
PRŮJEM
Stejně jako lidé jsou náchylní k různým chorobám, tak i kočičky. Průjem není sám o sobě choroba, ale příznak choroby, který může mít mnoho příčin. Jedná se o narušení správného fungování střevního traktu. Je to způsob, kterým se tělo kočičky rychle zbavuje látek, které vyvolávají podráždění. V tomto smyslu je akutní průjem účinným způsobem obrany. Některé jsou banální a postačí na něj domácí způsoby, ale pak jsou tu i průjmy, které můžou doprovázet onemocnění.
Příčiny např.: Krátkodobý (akutní) průjem - trvá 1 - 6dní, málokdy o něco déle: - stres - paraziti - očkování - překrmování - reakce na léky - náhlá změna v krmení - nedostatečné množství nebo kvalita jídla - podráždění trávicího systému (cizí předmět nebo nestravitelné jídlo) - otrava jídlem nebo požití jedovatých rostlin / zda-li jste viděli kočičku pozřít jed. rostlinu, na nic nečekejte a běžte k veterináři. S sebou vezměte i kousek rostliny, kterou snědla. Rostlinná otrava může Vašeho miláčka ohrožovat na životě !!!
Dlouhodobý průjem: - je nejčastěji způsoben vážnou chorobou trávicího traktu. Jestliže se onemocnění opakuje po mnoho dalších týdnů, může se jednat např. o selhávání jater, ledvin nebo o probíhající rakovině.
Závažnější průjem: - jedná se o průjem, který je doprovázen virovou nebo bakteriální infekcí. V případě infekce může trvat akutní průjem až dva týdny. Doprovází ho např. i zvracení, horečka, ztráta chuti k jídlu nebo se ve stolici může objevit i krev.
Barva průjmu: - žlutý výkal - většinou se jedná o nestravitelné jídlo. - jasně žlutý výkal - může se jednat o poškození jater - zelený výkal - nejčastěji se jedná o hnilobný proces v žaludku (konzumace zatuchlých, zkažených potravin) - bílý výkal - známka toho, že se žluč vůbec nedostává do střeva, což může naznačovat řadu problémů se žlučníkem nebo např. ucpání žlučových cest - hlen ve výkalu - nejčastěji se stává příznakem velmi silného podráždění střev způsobeného z různých důvodů. Často to také hovoří o zánětlivých procesech na stejném místě. Přítomnost krevních sraženin může naznačovat erozi ve střevě, nádory a jiné závažné patologické stavy nebo nemoci. V tomto případě by jste měli navštívit veterináře!
Dostatek vody: Při průjmu automaticky dochází ke ztrátě tekutin a u Vaší kočičky tak může dojít k dehydrataci. Jak zjistit, jestli je kočička dehydratovaná? Povytáhněte dvěma prsty volnou kůži za krkem. V případě dostatečné hydratace se kůže okamžitě vrátí zpět ke krku. Pokud naopak zpětný pohyb kůže trvá nebo kůže dokonce zůstává povytažena, kočka trpí dehydratací a je potřeba ji okamžitě odvést k veterináři.
Prevence: Důležitá je samozřejmě hygiena - udržování mističek v čistotě a pravidelné čistění kočičího WC. Kvalitní a vyvážená strava. Pravidelně odčervovat a očkovat.
!!! Za nehody způsobené průjmem svým kočičím přátelům v žádném případě nenadávejte. Kočička nedokáže průjem ovládat, a tím že ji budete hudrovat, ji opravdu nepomůžete - ba naopak ji můžete ještě víc přitížit a vystavit stresu !!!