Tasemnice
Tasemnice
Jde o pojem, který je poměrně široký a zahrnuje několik druhů, které se mohou velikostně významně lišit. Některé dosahují sotva pár milimetrů, jiné mohou mít délku až do 5 metrů. Nejběžnější tasemnice u masožravců je Tasemnice psí (Dipylidium caninum) a nejčastější Tasemnice kočičí (Taenia taeniaeformis). Tělo tasemnice je ploché, viditelně dělené na jednotlivé články.
Jak může dojít k nakažení: Tasemnice patří k parazitům, kteří vyžadují více hostitelů k dosažení svého vývoje. Kočička se nenakazí trusem jiné kočičky, ale pozřením mezihostitele, v jehož těle je infekční stádium. Podle konkrétního druhu bývá mezihostitelem hlodavec (např. myš, krysa), ale i blecha. Takto malý červ se následně přichytí stěny střeva kočičky, kde parazituje. Jakmile tasemnice dospěje, začne uvolňovat články těla obsahující vajíčka, která je možné v trusu kočičky pozorovat pouhým okem. Tyto části vypadají jako malá zrnka rýže. V čerstvé stolici se mohou i pohybovat.
Možné příznaky při napadení tasemnicí: - průjem - vyčerpání - ztráta váhy - bolest břicha - nafouknuté břicho - ztráta chuti k jídlu - svědění v oblasti konečníku (sáňkování)
Léčba: Tasemnice připravují vaši kočičku o důležité živiny, které mohou časem vést k nebezpečnému nedostatku živin. Kočička s tasemnicemi je nakažlivá, protože vylučované červí části mohou být přeneseny na jiná zvířátka a v závislosti na typu červa mohou někdy dokonce nakazit i člověka. Kočičího miláčka napadeného tasemnicí byste měli léčit co nejdříve. To také platí, pokud vaše kočička nevykazuje žádné viditelné příznaky. Kočička by měla být rychle a správně odčervena. Vhodný odčervovací přípravek pomůže vybrat veterinář. Existují ve formě tablet i pipet za krk. Kromě přípravku proti samotné tasemnici je vždy nutné použít i ty proti blechám, které je jinak mohou neustále přenášet. Jestli máte doma více kočiček či pejska, odčervit vždy všechny !!!