Uši
Uši Mezi další péče u našich kočičích přátel patří pravidelná kontrola oušek. Ouška by se měla udržovat v čistotě a kontrolovat, zda-li nevykazují strupy, boláky, hojné výtoky či jiné příznaky nemoci. Ouška (přebytečný maz) můžete utřít papírovým kapesníčkem, vatovou tyčinkou nebo použít kapičky do uší, které seženete u veterináře, zverimexech apod. Kočičce ouška nečistěte do hloubky, protože byste maz zatlačili a mohli tak zapříčinit ušní infekci. Příznaky onemocnění ouška: - nepříjemný zápach z uší - velký výskyt plaku v ušním boltci - Váš kočičí parťák bude neklidný, podrážděný ... - vředy, škrábance, strupy, vyrážka na povrchu ouška - hlavičku bude naklánět na stranu či se škrábat za ouškama
Možnost chorob oušek např.: - roztoč svrab (otodektóza) - jedna z nejčastějších onemocnění oušek. Parazit žije v povrchových vrstvách kůže ušního boltce, živí se krycí tkání a krví. Onemocnění je doprovázeno silným svěděním, výskytem hojného hnědého a tmavého volného výtoku, který má poměrně nepříjemný a štiplavý zápach. Pokud se infekce neléčí, infekce se prohlubuje a nakonec postihuje vnitřní ucho. Otodektóza se snadno přenáší z nemocné kočky na zdravou.. - zánět středního a vnitřního ucha - hojný hnisavý, krvavý nebo serózní výtok, skřípavý zvuk při stisknutí, nepříjemný zápach. Onemocnění je doprovázeno nechutenstvím, teplotou, kočička si nenechá sáhnout na ouška. - vředy - hnisavé boláky jsou obvykle příznakem plísňové infekce. Drobné vředy dozrávají a praskají, z díry vytéká nažloutlá, žlutá nebo narůžovělá tekutina. - krevní puchýř (hematom) - rvačky nebo trvalé škrábání mohou vést k popraskání cév v ušním boltci. Vzniknou puchýře naplněné krví, které nejsou bolestivé, ale dráždí kočku, takže pokračuje ve škrábání.
Zde jsou jen možné příklady, které můžou Vaši kočičku trápit. Pokud máte jakékoliv podezření, neváhejte a navštivte veterináře.
Nikdy nezahřívejte kočičce ouško, pokud neznáte příčinu zánětu - vše by jste mohli zhoršit !