Vývoj
Vývoj koťátka sphynx
Většina z Vás se mě ptá, jestli si koťátka rodím sama a jak taková miminečka vlastně vypadají.2). Na světě 4 dny Velikostně se vejde ještě do dlaně a očička jsou stále slepá. Ve svém pelíšku se dokáže orientovat díky hmatu. Zahřívá se přitulením ke své mamince a živiny získává sáním mateřského mléka.
3). 5 dní mezi námi Očička se pomaloučku začínají rozlepovat. Na pupíčku již odpadla pupeční šňůra. Tělíčko stále bez stability.
4). První týden První týden na světě a už má obě očička rozlepená - vidí rozostřeně. Růstově připomíná malý buřtík, který se pořád vejde do dlaně.
5). Krásných 10 dní Koťátko většinu dne stále prospinká či je přisáto na struku (cecíku) a saje mlíčko. Snaží se udržet hlavičku, ale moc mu to zatím nejde.
6). 15 dní na světě Odrážení pacinkami po pelíšku, zvedání a udržení hlavičky je častější. Zrak je v tomto období stále ještě slabý a koťátko dokáže vidět jen na krátkou vzdálenost.
7). Mezi námi 17 dní Spinkání a papání je stále prioritou. Hlavičku už chvíli udrží zvednutou. Začíná být zvídavější a rozhlíží se kolem sebe, přesto se ale stále klimbá ze strany na stranu. Snaha postavit se na pacinky.
8). Krásných 19 dní Lepší pohyblivost v pelíšku. Začíná se vyvíjet čich a podle pachu začíná rozeznávat maminku, sourozence …
9). 3 týdny a 2 dny V tlamičce se objevují první zoubky. Stabilita v menším prostoru je jistější – zkoušení prvních krůčků i mimo svůj pelíšek, kde je ale stabilita nejistá (nemotornost).
10). Nádherné 4 týdny První pokusy o poznávání prostředí u pelíšku. Zjišťuje, co ty pacinky vlastně dovedou - chůze je den ode dne jistější. Sluch i čich jsou již dobře vyvinuty.
11). První měsíc Koťátko si začíná čím dál tím víc hrát se svými sourozenci. Je si jistější na packách.
12). 5 týdnů a 3 dny Začíná baštit suchou stravu (granulky), pít vodu, ale přesto pořád saje mateřské mléko. První pokusy chodit na kočičí WC. Je stále více zvídavější, hravější – první pokusy o malá škrabadla.
13). 7 týdnů Koťátko je již skoro samostatné – baští, pije a ovládá kočičí WC, ale pořád saje mléko, i když už né v takovém množství. Objevuje svět kolem sebe - zkoumá hračky, zvládá vyšplhat na menší škrabadlo (má více energie a síly). V tlamičce jsou již všechny mléčné zoubky a barva očiček se může začít měnit.
14). 2 měsíce mezi námi V tomto období má koťátko již spousty energie a elánu. Zkouší, co vše zvládne, učí se novým hrám a neobejde se to ani bez společných sourozeneckých šarvátek. Tím vším stoupá i spotřeba kvalitní stravy, která je velmi důležitá. I ve dvou měsících se koťátko stále socializuje a od své maminky se může ještě dosti naučit.
15). 10 týdnů Kolem 10 týdne života, má vliv na vývoj koťátka hlavně chovatel. Společně strávené chvíle by měli být v klidu, ať už při společném hraní, mazlení apod. Žádné násilné trestání či nadávání (křičení), když se něco nepovede. Každý chovatel by si měl uvědomit, že jsou to živá stvoření, která občas něco vyvedou a né roboti. Lidské chování může mít vliv na chování koťátka i do budoucna.
16). 12týdnů – toto letí V tomto období již začíná dospělost a s ním i vlastní návyky a instinkty. Vystrkují růžky a zkouší, co smí a co ne. Koťátko je plně socializované, umí veškeré hygienické návyky. Denně již prospí cca 13-16hod.
17). 3 měsíce – vše je znát Aktivní růst pokračuje, i když velmi závisí na genech rodičů a druhu plemene. Strava by měla být vyvážená a přizpůsobena k jeho vývoji. Začíná více vnímat / reagovat na své jméno. Perfektně se dokáže orientovat v prostoru.