Zajímavosti o kočičkách
Jsou to naše spřízněné duše, naši přátelé, naši miláčkové a fascinující osobnosti. Mají pronikavý až magnetický pohled, ohebnost a mrštnost jim není cizí, jsou svojí povahou a chováním zajímavé a stále pořádně neprobádané. Stále nás mají čím překvapit.
Kočička = tajemná a překvapující bytost
Zajímavosti: 1). Perfektní noční vidění Kočičky nejsou schopné vidět v úplné tmě, ale dokážou vidět za velmi slabých světelných podmínek, při kterých lidé nic nevidí. Pro porovnání: Kočičky mají 6x – 8x více v očích tyčinkových buněk než člověk (tyto buňky jsou používané k vidění při slabém osvětlení). K lepšímu vidění jim pomáhá eliptický tvar očí, větší rohovky. Noční vidění jim usnadňuje buněčná odrazová vrstva mezi sítnicí a cévnatkou oka tzv. tapetum lucidum. Tato vrstva funguje na principu zrcadla, světlo pronikající do oka odráží ven a tím ho znásobuje.
2). Pohyblivost uší Kočičky dokáží otáčet uši o 180 stupňů, což jim umožňuje 32 svalů ve vnějším uchu. Člověk má jen 6 svalů. Ke všemu mohou pohybovat i každým ouškem nezávisle na sobě.
3). Ocas V ocásku je 22 - 23 kostí. Ocásek jim umožňuje udržet rovnováhu a provádět přesné pohyby.
4). Drápky jsou zakřivené směrem dolů - zakřivenost jim pomáhá snadněji uchopit kořist či ke šplhu (škrabadlo, strom…), ale je jim na překážku, když pro změnu potřebují slézt. Kočičky neumí sešplhat hlavou napřed, musí slézt pozpátku.
5). Slyší ultrazvukové zvuky Kočky opravdu slyší zvuky na ultrazvukové úrovni, které nedokážeme našim sluchem zachytit. Pro porovnání: - člověk slyší zvuky dosahujicí 20 000Hz - kočičky slyší zvuky dosahujicí až 85 000Hz
6). Skákání Kočičky umějí skákat nejen do dálky, ale i do výšky. Dokážou vyskočit až 9násobek své vlastní výšky do vzduchu a to ze sedu. Tato úžasná schopnost pochází z jejich jedinečné struktury těla, která umožňuje jejich svalům vyvinout maximální sílu.
7). Čumáček Tak jako u lidí nenajdete dva totožné otisky prstů, tak u kočiček jsou to pro změnu jejich čumáčky.
8). Chůze Převážná část zvířátek pohybujících se na čtyřech nohách střídá při chůzi levou a pravou nohu. Kočičky chodí vždy najednou buďto oběma pravýma nebo levýma tlapkama. Tuto schopnost mají ještě velbloudi a žirafy.
9). Tichost při chůzi Tichost při chůzi jim umožňují silné měkké polštářky na jejich tlapkách, díky kterým se můžou neslyšně přiblížit ke své kořisti.
10). Zorné pole Pro porovnání: - člověk má zorné pole o šířce 180 stupňů - kočičky mají zorné pole o šířce 200 stupňů Širší zorné pole dodává kočičkám lepší periferní vidění a pomáhá jim lépe odhalit pohyb potenciální kořisti či hrozby blížící se k nim ze strany.
11). Nejdelší kočka na světě měřila 123 cm Držitelem světového rekordu jako nejdelší kočička na světe je mainská mývalí kočka (Stewie), která měřila 123 cm.
12). Srdce Kočičí srdce bije 2x rychleji než lidské. Pro porovnání: - lidské srdce bije rychlostí přibližně 60 až 100 tepů za minutu - kočičí srdce bije rychlostí mezi 140 až 220 tepy za minutu
13). Mňoukání – kočičky vydávají více než 100 různých zvuků, pejsci pouhých 10 zvuků. Mňoukání je způsob, který kočičky používají ke komunikaci s člověkem. Když získají pozornost člověka, je pravděpodobnější, že od něho dostanou to, co chtějí (drbání, hlazení, hraní, jídlo…)
14). Vrh - v roce 1970 se v jednom vrhu narodilo 19 koťat.
15). Věda - je vědecky dokázáno, že vlastnictví a péče o kočičku snižuje riziko mrtvice a infarktu o třetinu - podle výzkumů jsou domácí mazlíčci trvale žijící s lidmi schopni trávit až 80 % svého času odpočinkem / divoká zvířata jen 62 %. - hlazení kočičky uvolňuje stres a vrnění má na člověka uklidňující účinek.