Zánět ucha
Zánět ucha (OTITIS)
Otitis je onemocnění, které postihuje nejen nás lidi, ale i čtyřnohá zvířátka, tudíž i kočičky. Jedná se o zánět ucha, který může být způsoben infekcí např.: a) virovou b) plísňovou c) bakteriální
Zánět ucha je u kočiček méně častý, ale když se objeví, neměl by se podceňovat z důvodu vážných zdravotních problémů. Neléčení může vést od chronického procesu až k zánětu mozku.
Příznaky infekce středního ucha např.: - zápach - z postiženého ouška jde cítit nepříjemný zápach, který může být zapříčiněn bakteriemi / kvasinkami - bolest - ouško je většinou velmi bolestivé a citlivé na dotek, může být i zarudlé - škrábání - pokud je kočička neklidná / nesvá velmi často se škrábou v uších. Intenzita škrábání může vést až k sebepoškozování, tím pádem dochází k poranění povrchové vrstvě kůže v uchu, které vede k druhotným infekcím. - potřásání hlavou - kočička při pocitu nepohody třese hlavičkou ze strany na stranu, někdy jí může naklánět směrem k bolavému oušku
Tyto příznaky mohou být doprovázeny např.: - teplotou - slintáním - třetí víčko
- výtok z očiček - nechutenstvím - nepohyblivost (kočička raději sedí či spinká)
- výtok z očiček - nechutenstvím - nepohyblivost (kočička raději sedí či spinká)
Druhy zánětu ucha: 1). Zánět externa - jedná se o nejčastější formu onemocnění, kde zánět postihuje zevní část ouška. Příznaky jsou většinou mírné, onemocnění končí s dobrým výsledkem. 2). Zánět středního ucha – u tohoto druhu zánětu se objevují celkové příznaky. Prognóza je většinou příznivá, i když léčba je již komplikovaná. 3). Zánět vnitřního ucha - jedná se o nejtěžší formu onemocnění. Kočička velmi trpí, vyskytuje se často s komplikacemi. Jestliže je zánět neléčen, může skončit i úmrtím kočičky na mozkový edém.
U zánětu středního a vnitřního ouška, se vedle uvedených příznaků (viz. výše), může objevit také tzv. Hornerův syndrom (což je soubor příznaků způsobených poruchou nervového systému, který ovlivňuje určité svaly a žlázy v obličejové oblasti).
V některých případech se mohou vyskytnout i poruchy rovnováhy. Většina z nich se však vyskytuje pouze u infekce vnitřního ucha. Mezi typické příznaky patří naklánění hlavy a škubání očí. Kromě toho se postižené kočičky často točí v kruhu, a také mají sklon k zakopnutí.
Příčina zánětu např.: - zranění - cizí těleso - ušní nádory
- ušní paraziti - nemoc dýchacích cest - problémy s ledvinami - reakce na čištění oušek - polypy uzavírající zvukovod - bakteriální infekce (stafylokokové, streptokokové a proteusové infekce), které se vyznačují světle žlutým výtokem.
- ušní paraziti - nemoc dýchacích cest - problémy s ledvinami - reakce na čištění oušek - polypy uzavírající zvukovod - bakteriální infekce (stafylokokové, streptokokové a proteusové infekce), které se vyznačují světle žlutým výtokem.
Léčba:
Ušní infekce je bolestivá a nepohodlná pro vašeho miláčka. Samovolnou léčbu ouška nezkoušejte doma, kočičku by měl vidět veterinář, který provede dané cytologické vyšetření. V závislosti na daném výsledku určí vhodnou léčbu (např. speciální oplachovací roztoky s ATB, ušní kapky, léky na ušní infekci apod.)
Prevence:
- pravidelně zastříhávat drápky
- kočička by neměla spinkat v průvanu- dodržovat správnou hygienu oušek viz. uši
- při koupání kočičky dávejte pozor, aby jí voda nenatekla do oušek
Prognóza:
Šance na uzdravení kočiček s ušní infekcí je v celku dobrá, někdy bohužel dlouhá (i několik týdnů). S léčbou nikdy neotálejte, čím dřív, tím líp.
!!! Jestliže si všimnete u kočičky cizího tělesa/předmětu v oušku, neodstraňujte ho sami. Dané těleso by jste mohli nechtěně či svou neopatrností zatlačit hlouběji a způsobit tak kočičce mnohem větší problémy !!!