Zuby
ZUBY
Mléčné zoubky u koťat se začínají objevovat od třetího týdne od narození a vývin pokračuje po dobu dalších 3 - 6 týdnů. Jedná se o 26 mléčných zoubků (dočasné).
Dvouměsíční koťátka se již mohou pochlubit: - 12 řezáky (6 dole a 6 nahoře) - 4 špičáky (2 dole a 2 nahoře) - 10 stoliček (4 dole a 6 nahoře)
Od 3 měsíce začíná výměna mléčného chrupu za trvalý. Do 9 měsíců by měl být chrup již kompletní - 30 zoubků.
Trvalý chrup:
- 12 řezáků (6 dole a 6 nahoře)
- 4 špičáky (2 dole a 2 nahoře)
- 10 třenových zubů (4 dole a 6 nahoře)
- 4 stoličky ( 2 dole a 2 nahoře)
Občas se stane, že rostoucí nový zub vymáčkne mléčný a koťátko se začne cítit špatně: "pláče", ztrácí chuť k jídlu. V tu chvíli stačí odstranit mléčný zub, ale nedoporučuji Vám, aby jste to dělali sami. Vyhledejte pomoc veterináře, který může i rovnou předepsat léky na úlevu od bolesti.
Při výměně zoubků, koťátka, dochází ke žvýkání různých věcích nebo může dojít i při hře ke kousání rukou. V tu chvíli se snažte tuto zálibu ihned odnaučit, aby se z toho nestal zlozvyk. Také se může objevit zápach z tlamičky (což je normální) - až se zoubky stabilizují, zápach zmizí.
Barva zoubků:
Normální bílá barva zubů kočky je různého odstínu a závisí na průsvitnosti a síle skloviny. Změna barvy může být způsobena zevním zabarvením povrchu zubní skloviny, případně zubního kamene nebo změnou barvy vlastní zuboviny. Čím je kočička starší, tím výraznější bude žlutost zoubků.
U některých plemen - častěji cornish a devon rex, sphynx ‒ se v určitých liniích vyskytují tmavé, až černé všechny trvalé zuby. Jedná se o porfyrii, která je dědičnou formou poruchy metabolismu. Není bolestivá, zuby jsou pevné a bez problémů, jiné příznaky se neobjevují. Toto onemocnění není u koček příliš prozkoumáno, jedná se o vadu estetickou. Geneticky podmíněné onemocnění provázené změnou obvyklé barvy zubů známé u člověka není u koček dosud objasněno.
Zubní hygiena: I kočičky můžou trpět chorobami zoubků, a proto je důležité se o chrup starat. Možnosti: a) čištění zoubků zubním kartáčkem b) strava ( je lepší suché krmivo, než-li vlhká strava) c) různé speciální hračky nebo tyčky (nejsou ale tak účinné jako kartáček)
Kočičkám by se měl chrup pravidelně kontrolovat. Pokud si všimnete např. některého z projevů, neváhejte navštívit veterináře: - slintání - bolest při krmení - zápach z tlamičky - ztráta chuti k jídlu - opuchlé / krvácející dásně - léze ( poškození, poranění) - uvolněný, odštípnutý, zlomený nebo vypadlý zub
Kočičku by jste měli aspoň 1x za rok vzít na prohlídku zoubků k veterináři.